YENİGÜN PİDEDE MEHMET YAYLAPINAR İLE KONUŞTUK

24 Temmuz 2018 Salı , 11:33
0 Yorum

ADRES: 254 SOKAK NO:5/A ÇEVİK BİR MEYDANI ALTI HALK BANK SOKAĞI KARŞISI BUCA İZMİR SİPARAŞ TEL: 0232 439 15 53 0232 467 20 62

Ne kadar zamandır bu meslektesiniz? Ben 1992 senesin de ilk Hatay semtin de bu mesleğe çırak olarak başladım, ilk bulaşıkçı idim daha sonra mutfakta çırak daha sonra kalfa ve nihayetin de usta olarak 2000 senesine kadar çeşitli semtlerde çalıştıktan sonra 2000 senesin de burayı kurdum.

Nedir bu mesleğin sorun ve sıkıntıları? Eskiye göre masraflar ve maliyetlerimiz arttı, bunun yanısıra fiyatlar çok artıramadık çünkü bizde maliyetlerle birlikte fiyat artırımı yapamıyoruz. Diğer bir en önemli sorun personel sorunu özellikle bu işten çok anlamayan sanatkâr olmayan birinin baş usta maaşı talep etmesi başka bir sıkıntı.

Bu işin piyasası nasıl para kazanabiliyormsunuz? İşler eskiye nazaran çok iyi olmasa da şükür yine paramızı kazanıyoruz.

Bu işi yapmasa idiniz ne iş yapardınız? Sanırım çiftçilik yaparım çünkü köylü çocuğuyuz o işten anlıyoruz.

Bu mesleğe nasıl başladınız? Beni bu mesleğe teşvik eden bir akrabam oldu ona da buradan teşekkür ediyorum.

Mensubu olduğunuz odanızın çalışmalarını yeterli buluyor musunuz? Odamızın çalışmalarını yeterli buluyorum.

Benim sormadığım sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Bu işin bir okulu olmalı ve elemanlar oradan yetişmeli. Artı işi bilen kişilere ise belge alma konusun da yetkililerin yardımcı olması gereken.


Kaynak:
denizlihalkinsesigazetesi.com
HASANSOFT Haber Sistemi