YAZICI GAYRİ MENKULDE MESUT GÜL İLE KONUŞTUK

24 Temmuz 2018 Salı , 12:48
0 Yorum

ADRES: YENİGÜN MAHALLESİ 268 SOKAK NO: 35/A BUCA İZMİR 0232 438 08 08

Ne kadar zamandır bu meslektesiniz? Ben daha önce devlet memuru idim emekli oldum ve bu işe girişyaptım. 2013 sensin de Buca’da bir Müteahit arkadaşın tavsiyesi ile küçük bir emlak firmasında maaş artı prim usulü belli bir zaman çalıştıktan sonra, yeteri kadar çevre edinip kendimi bu işe hazır hale getirdikten sonra birkaç firmada daha tecrübe kazandım, en son olarak tecrübesine ve kendisine güvendiğim Velican Yazıcı ile birlikte 2017 senesin de burayı kurduk.

Nedir bu mesleğin sorun ve sıkıntıları? İlk sıkıntımız ekonomik şartların her geçen gün daha ağırlaşması, Banka faizlerinin her geçen yıl daha da yükselerek artması müşteri kitlesinin bilinçsiz şekilde ev arayışı içerisinde olması, cebin de bir miktar para olan herkesin kendini Müteahit ilan etmesi; hale hazırda yatırım aracı olarak satılan bir artı sıfır, ve bir artı bir dairelerin amaçlarının dışına taşarak günlük kiraya verilmek amacı ile fuhuş amaçlı kullanılması ve ev sahiplerinin yüksek kira getirisinden ötürü bunu görmezden gelmesi en büyük sıkıntımız durumun da.

Bu işin piyasası nasıl para kazanabiliyormsunuz? Şu an sektör çok durgun çünkü faizlerin çok yüksek olması, konut fiyatlarının olağandan daha yüksek olması orta kesimin dört beş yıl öncesine nazaran bir yatırım aracı olarak gördüğü daire alımını günümüz şartlarında artık bir lüx olarak görmesi piyasanın durgun olmasına sebebiyet veriyor. Bu işi yapmasa idiniz ne iş yapardınız? Ben bu işi çok sevdim mutlaka yine bu işi yapardım.

Bu mesleğe nasıl başladınız? İnsani iletişimim iyi olmasından ötürü bir müteahhit arkadaşın vasıtası ile başladım.

Mensubu olduğunuz odanızın çalışmalarını yeterli buluyor musunuz? Emlakçılar odası mensubuyuz sadece seçimden seçime aranıp soruluyoruz, ve aidat öder iken görüşüyoruz, hiçbir faydası yok.

Benim sormadığım sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Günümüz de ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörü ehliyetsiz ellerde ( 160 bin Müteahit) olduğu müddetçe konut stokları eritilmeden konut yapımı devam ettiği müddetçe her geçen gün gelen zamlar ile artan inşaat malzemeleri daire fiyatlarını yükselttiği sürece bunun üstüne ekonomik gidişatla alakalı faiz oranlarının yüksek seyretmesi ile sektördeki durgunluk devam edecek ve hatta kısa bir süre sonra konut satış durgunluğuna girilecek diye düşünüyorum.


Kaynak:
denizlihalkinsesigazetesi.com
HASANSOFT Haber Sistemi