ŞENGÜN MOBİLYA'DA MEHMET ALPARSLAN İLE KONUŞTUK

07 Temmuz 2018 Cumartesi , 15:08
0 Yorum

ADRES: YENİ ACIPAYAM ASFALTI ÜZERİ NO: 41 PAMUKKALE DENİZLİ TEL: 0258266 2121

Ne kadar zamandır bu meslektesiniz? Ben bu işi Babamdan yani atamdan devraldım, İlk Babamın işyeri henüz biz doğmadan bayram yerinde imiş daha sonra, 1971 ki yangında atölyemiz yandı, ve işyerini 2. Sanayi sitesine taşıdık, 20 sene orada imalat yaptıktan sonra imalat işini kalfalarımıza devrettik ve biz satış mağazaları kurduk. İlk satış mağazamızı bayram yerinde kurduk kendi atölyemizde üretilen ürünleri orada pazarlamaya başladık, 1996 senesin de şehir dışına açıldık yani Acıpayam yolunda ilk mağazayı biz kurduk, ve halen daha burada devam ediyoruz.

Nedir bu mesleğin sıkıntıları? Şu anda en büyük sorun üretim fazlalığı, yapılan malı ihraç edemediğimiz için iç piyasada biz satmak istiyoruz, bizde satınca fazla ÜRÜN  yığılması oluşuyor. Başka bir sıkıntı KDV’nin % 18 oluşu. Başka bir sıkıntı Evden apart sitemine geçiş olayı buda sektörü olumsuz yönde etkiledi. Ülke ekonomisine ihracat konusun da yine de en çok katkı sağlayan sektörüz.EN ÖNEMLİ SIKINTI İSE 4 ARTI DÖRT EĞİTİM SİSTEMİNDEN ÖTÜRÜ ÇIRAK YANİ ELEMAN BULAMAMAMIZ.

Sizce Denizli’nin en büyük sorunu nedir? En büyük sorun ekonominin durgun olması misali kendi sektörümüzden verecek olur isek dışarı ihraç edilemediği için iç piyasayı şişirdik. Başka bir sorun ilerde sanayilerimiz de çırak bulunmayacak çünkü herkes çocuğunu okumaya üniversiteye yönlendiriyor oysaki en büyük açık olan sektör sanayi sektörü., yani kalfa ve çırak bulunamıyor bence en büyük sorun budur. Neden esnaflık yapıyorsunuz bu mesleği yapmasa idiniz ne iş yapardınız? Ben üstte de belirtiğim gibi Babamın mesleği ondan devraldım, fakat farklı bir iş yapacak olsa idim öğretmenlik yapardım.

Mensubu olduğunuz odanızın çalışmalarını yeterli buluyormusunuz? Odamız son yıllarda gerçekten bu konuda odamız çok iyi buna örnek verecek olur isek Yurt dışı ve yurt içinde düzenlenen fuarlara götürüyorlar semineler düzenleyip bilgi veriyorlar. Piyasayı nasıl buluyorsunuz ekonomik olarak? Seçim sonrası biraz daha rahatlamış seçimden önceki o insanların panik yapıp alış veriş yapmaması gitmiş yerine daha rahat para harcayabilecek duruma gelseler de yine de piyasa çok rahat değil.

Benim sormadığım sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Geçen günlerde gazete de okuduğum bir haber İsviçre de meclis gündemsizlik den ötürü toplanamamıştı Ülkemizin de tüm sorunlarını aşmasını o seviyeye gelmesini temenni ediyorum.


Kaynak:
denizlihalkinsesigazetesi.com
HASANSOFT Haber Sistemi