FIFTY EIGHTDE GÖKHAN SARI İLE SOHBET ETTİK

23 Temmuz 2018 Pazartesi , 17:21
0 Yorum

ADRES: 204-24 SOKAK NO^:3/5-A ATATÜRK MAHALLESİ BUCA İZMİR 0554 417 52 53

Ne kadar zamandır bu meslektesiniz? 2009 da biz Çankırı’dan Babamın işinden ötürü İzmir’e yerleştik, ilk Dominos pizzada vardiya müdürü olarak işe başladım kısa zamanda yükselerek asistan müdür neticesin de şube müdürü olduktan sonra askerlik münasebeti ile dominos pizzadan ayrıldım. Askerden döndükten sonra pizza pizza da frencisiyim bölge müdürü olarak çalışmaya başladım bir yıl çalıştım ve oradan ayrıldım, ekmekiçinde operasyon müdürü olarak sekiz ay çalıştıktan sonra nihayetinde ayrılıp burayı kurdum.

Nedir bu mesleğin sıkıntıları? En büyük sıkıntımız sürekli maliyetlerin artması. Doğru iş doğru insanlarla olur doğru insanı bulunca her işi yaparsın bu bütün meslekler ve bütün işler için geçerlidir. Sizce İzmir’in en büyük sorunu nedir? En büyük sorun alt yapı, trafik ve dışardan göç alması önemli sorunlarımız diye düşünüyorum.

Neden esnaflık yapıyorsunuz bu mesleği yapmasa idiniz ne iş yapardınız? Küçük bir sahil kasabasında yine bu işi yapardım diye düşünüyorum.

Mensubu olduğunuz odanızın çalışmalarını yeterli buluyormusunuz? Ticaret odası mensubuyum yeni olduğumuz için çalışmalarından çok haberdar değilim.

Piyasayı nasıl buluyorsunuz ekonomik olarak? Dövizin sürekli yükselmesi ekonomiyi özellikle dışardan ithal ettiğimiz ürünlerden ötürü ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

Benim sormadığım sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Ülkemizin bir an önce yerli üretime geçiş yapması ile birlikte iş istihdamını sağlamış oluruz ve bu sayede ekonomimiz şimdiki kadar zor durumda olmaz.


Kaynak:
denizlihalkinsesigazetesi.com
HASANSOFT Haber Sistemi