DOYD0Y KOKOREÇTE HASAN COŞAR İLE KONUŞTUK

24 Temmuz 2018 Salı , 10:33
0 Yorum

ADRES: 232 SOKAK NO:2 BUCA İZMİR

Ne kadar zamandır bu meslektesiniz? Ben asker emeklisiyim bu işe 2006 senesin ’de burayı kurarak başladım. Ben bu işi iki sene mutfağında kaldım, işi öğrendim daha sonra burayı kurdum.

Nedir bu mesleğin sıkıntıları? İlk sıkıntımız bu işi hijyen olmayan koşullarda ürünü nereden aldığı belli olmayan firmaların çoğunun her hangi vergi kaydı falanda olmayan seyyar satıcılar sıkıntı oluyor. İkinci bir sıkıntı son dönemde ürün tedarikin de yaşıyoruz, biz ürünlerimizi gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının onayladığı firmalardan  alıyoruz ondan dolayı biraz son dönemdeki hayvan azlığından sıkıntı yaşadık.

Neden esnaflık yapıyorsunuz bu mesleği yapmasa idiniz ne iş yapardınız? İnşaat işi yapardım çünkü o mesleği de seviyorum.

Piyasayı nasıl buluyorsunuz ekonomik olarak? Piyasa şu anda çok iyi değil, misal eskiden ayda dört kez gelen müşterimiz şu an anca bir kez geliyorlar buradan ekonominin çok iyi olmadığı anlaşılıyor.

Benim sormadığım sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? . BİZ KUZU KOKOREÇ KULLANIYORUZ, KEÇİ VE SIĞIR KOKOREÇ KULLANALAR DA VAR


Kaynak:
denizlihalkinsesigazetesi.com
HASANSOFT Haber Sistemi